Marszczenie dzięki wykorzystaniu taśmy

Różnego rodzaju i szerokości taśmy marszczące sprawiają, że upięta firanka lub zasłonka dodaje szczególnego uroku wnętrzu, które przyozdabia, jednocześnie sama zyskując na atrakcyjności. Przy wyborze taśmy najważniejsze jest określenie, jakiego rodzaju marszczenia oczekujemy, dowolnego lub symetrycznego, gęstego czy też rzadszego. Musimy je dostosować do grubości i rodzaju tkaniny, jaką chcemy upiąć, ale także do naszego gustu.

Najpopularniejszym rodzajem jest taśma smok oraz fałdkowa. Smok pozwala na upięcie, w taki sposób, aby w efekcie końcowym można było tkaninę mniej lub mocniej zmarszczyć, regulując tym samym jej szerokość. Fałdkowa jest taśmą, która nie daje możliwości aż tak szerokiego pola manewru.

Dzięki jej wykorzystaniu powstają zakładki o określonej szerokości, zawsze takie same. Dostępne są także taśmy na żyłce lub cienkim sznureczku, które połączone nawet z najdelikatniejszym materiałem nie będą widoczne. Symbole liczbowe opisujące taśmy marszczące to nic innego jak informacja ile materiału potrzebne jest by otrzymać metr firany, po zmarszczeniu jej taśmą.

Musimy uwzględnić te informacje przed zakupem tak, aby nie zabrakło nam materiału do wykończenia aranżacji.