Potrzebne są siodła do jazdy konnej

Kiedy wyobrażamy sobie konia, który na swoim grzbiecie ma jeźdźca, to praktycznie zawsze widzimy też siodło. Zdajemy sobie sprawę z tego, że często jest ono niezbędne, zarówno dla konia, jak i dla jeźdźca, a to oznacza, że takie siodło powinno być wykonane z najlepszych materiałów i dopasowane do stylu jazdy. Inne więc będzie siodło używane do zwykłej jazdy i inne będzie siodło sportowe, zwłaszcza to używane przy skokach.

Dlatego też, im lepiej poznamy różnice między siodłami, tym łatwiej będzie nam określić, które najlepiej może się sprawdzić w naszym przypadku.

Z czego wykonane jest siodło

Przede wszystkim powinniśmy się dowiedzieć z czego wykonane jest takie siodło. Posiada ono stelaż, inaczej zwany terlicą, który wykonany jest z tworzywa sztucznego, drewna albo metalu.

Taki stelaż pokrywany jest wyściółką, która zazwyczaj wykonana jest z plastikowej pianki, a następnie obciągany jest skórą, albo innym sztucznym materiałem. Trzeba nam wiedzieć, że takie siodła mogą mieć różne kształty, rozmiary i mogą być proponowane w różnych ciężarach, a to wszystko będzie zależało od konia i jego jeźdźcy, bo to do nich właśnie powinno być dopasowane takie siodło. Warto wiedzieć, że siodło z jednej strony ma zapewnić jeźdźcy bezpieczną jazdę i stabilne utrzymanie się na koniu.

Jednak z drugiej strony ma chronić również kręgosłup konia i pozwalać mu na swobodne poruszanie się.

Różne rodzaje

Co prawda zazwyczaj używa się siodeł wszechstronnych, które mogą być wykorzystywane przy różnych stylach jazdy. Prawda jednak jest też taka, że możemy wybierać wśród siodeł skokowych, jak i do ujeżdżania.

Proponowane są nam również siodła wyścigowe i westernowe, jak i wojskowe. Inne są siodła do gry w polo, jak i do polowań. Będą się one różniły sposobem wyprofilowania, a co się z tym wiąże, będą również wpływały na postawę jeźdźca, którą on będzie przyjmował podczas jazdy.

Warto przyjrzeć się siodłu do jazdy konnej, aby móc określić, czy znaleźliśmy już to, które najlepiej będzie pasowało do naszej jazdy. Takie siodło musi być dopasowane nie tylko do jeźdźca, ale również do jego konia, bo tylko wówczas będzie dobrze spełniało swoje zadanie, w taki sposób, aby jazda konna była nie tylko wygodna, ale również i bezpieczna. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na porównanie takich siodeł i dostrzeżenie różnic między nimi.