Ludzie dzielą się na właścicieli zwierząt domowych, zazwyczaj psów albo kotów i tych, którzy nie są miłośnikami zwierząt i nie opiekują się żadnym czworonogiem. Wśród właścicieli zwierząt należy wyróżnić tych, którzy kochają psy i koty nierasowe oraz tych, których pupile są rasowe.

Niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez długich spacerów o każdej porze roku ze smyczą w dłoni, spania w łóżku, w którym nie śpi pies czy kot. Każdy właściciel psa wie także o tym, że czarna odzież w domu, w którym mieszka pies nigdy nie jest czarna.

Miłość do zwierząt jest tak samo naturalna jak miłość do ludzi. Niektórzy jednak brak tej drugiej chcą zrekompensować sobie w postaci tej pierwszej miłości, która jest piękna, jednak żaden pies czy kot, który jest nawet najlepszym przyjacielem swojego właściciela nie zastąpi człowieka.

Często jednak można spotkać się z dość niepokojącym zjawiskiem, gdy właściciele zwierząt, zazwyczaj rasowych traktują je niczym swoje dzieci. O ile ubieranie psa w różne ubranka przeznaczone dla zwierząt nie jest złe, to inne próby „uczłowieczenia” zwierzęcia są niepokojące.