Żywienie dzieci 0-5 lat

Karmienie dzieci w okresie od urodzenia do piątego roku życia, jest bardzo zróżnicowane i wiąże się z wieloma czynnikami decydującymi o urozmaicaniu diety.Z pewnością okres od urodzenia do ukończenia pierwszego roku życia dziecka jest najbardziej burzliwym, jeżeli chodzi o dietę dziecka. To również jest to najbardziej ochronny etap jego życia pod właściwie każdym względem, ale w kwestii jedzenia bardzo dokładnie przestrzeganym. Wszelkie podawane dziecku produkty szczegółowo oglądamy, czytamy etykietki, sprawdzamy, zanim damy je dziecku trzy razy się zastanawiamy. Po ukończeniu roku zaczynamy wrzucać na tak zwany luz. Dziecko nie ma alergii, to nic nie powinno już mu zagrażać. Praktycznie większość dzieci powiedzmy, że po ukończeniu półtora roku smakowało już niemal wszystkiego.

Właściwie dieta takich dzieci jest już tymi samymi potrawami oraz smakami, z jakich korzystają ich rodzice. Jednak nadal stosuje się metodę im mniej tym lepiej. Na pewno nie będą one jadły surowego mięsa oraz ryb. Tłustych i ciężkich potraw oraz intensywnych przypraw czy grzybów. Dzieci te mają już swoje smaczki, potrafią powiedzieć, czego nie lubią, a co sprawia im przyjemność. Dlatego warto urozmaicać im dania i starać się nie powtarzać ich za często. Stosowanie naprzemiennie ziemniaków, ryżu, makaronu i kaszy nie przyczyni się do monotonii oraz nudy.

Zachęcajmy dziecko do próbowania i odkrywania nowych smaków szczególnie teraz, gdy może jeść już wszystko, ale także nie zmuszajmy do jedzenia czegoś, czego nie lubi.